Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
294 posty 69 komentarzy

Wolny Czyn

Wolny Czyn - W matriksie "3 RP"...

Nacjonaliści a rząd powstańczej Ukrainy, i inne ruskie dezy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zadziwiające, jak mało konkretów przenika do blogosfery, w tym ostatnio zwłaszcza na temat Ukrainy. Niedawno prostowałem prywatnie kilka dezinformacji sowieckich; myślę że te szczegóły nie powinny ujść naszej uwadze.

 

1. Czy rząd w Polsce pomógł „nacjonalistom ukraińskim” objąć władzę. Rząd w Polsce nie jest rządem polskim. Między innymi znaczy to, że nie prowadzi własnej polityki - zwłaszcza wobec Ukrainy. Nie „pomógł” więc nikomu w niczym w Kijowie, a na pewno „dojść do władzy”.
2. Ale nawet na poziomie ruchów pozorowanych ten rząd robił coś wręcz odwrotnego niż „pomoc nacjonalistom w dojściu do władzy”. Symbolem jego roli jest choćby to, że R. Sikorski groził powstańcom śmiercią w razie odrzucenia stręczonego im przez siebie planu, który gwarantował władzę dla Janukowycza i dalszą kontrolę Moskwy. Powstańcy plan odrzucili.
Notabene, Moskwa do dziś żąda, by Ukraina wróciła do tego planu.
3. Kolejnym kłamstwem jest informacja, że powstańczy rząd w Kijowie w ogóle utworzyli (vel „doszli do władzy”) „nacjonaliści”. Nacjonaliści, czyli konkretnie kto? Za „nacjonalistów” ukraińskich uważa się - konkretnie: publicyści izraelscy: „Haaretz”; nie żebym przyznawał tej gazecie nieomylność w decydowaniu, kto jest a kto nie jest nacjonalistą; tu jednak będę złośliwy wobec nacjonalistów polskich - partię Swoboda. Do niedawna Swoboda miała 4 ministrów na 21, w tym wprawdzie ważnych - wicepremiera i ministra obrony. Ale 25 marca ze stanowiska ministra obrony zrezygnował Ihor Teniuch. Czyli udział Swobody to teraz 3 z 21.
Dokładnie tyle, ile w rządzie Marcinkiewicza miała Samoobrona (3/21).
Jaki był wpływ Samoobrony na rząd? Ano chyba największy w dziedzinie… odrolniania gruntów ;-))
4. Czarno-czerwony sztandar to nie „sztandar OUN (b).”
5. „Nacjonalista” na Ukrainie znaczy co innego niż np. w Polsce. Jeśli „nacjonaliści” ukraińscy to nacjonaliści bez cudzysłowów, to nacjonaliści polscy to ludożercy. Ostatnio z wyrazami miłości do Polski wystąpił już nawet nie ktoś ze Swobody, a Dmytro Jarosz, lider Prawego Sektora. Prawy Sektor nie jest w rządzie.
6. Czy rząd powstańczy jest antysemicki? Faszystowski? Prócz komizmu pytania, i skoro mowa o Żydach, Izraelu i Jaroszu, to właśnie Jarosza zdjęcia są wszędzie jeśli nie w mundurze to a to w jarmułce, a to w przyjaznych pozach z Żydami, itd. a powstanie ukraińskie poparli i gremialnie Żydzi ukraińscy, i państwo Izrael (jak i zresztą praktycznie wszystkie inne państwa). NB. Sowieci do dziś wykorzystują takie zdjęcia Jarosza i innych i choć na ogół wymyślają powstańcom od „faszystów” i „antysemitów”, to nie omieszkają eksploatować instynktów żuli z przeciwnego końca spektrum swych naturalnych klientów klarując im, że wręcz przeciwnie – powstańcy to „Żydzi”. Putin ma na swe usługi w Polsce i takie portale, które eksploatują obie te wersje naraz.
7. Słowo „nacjonaliści” - bez konkretów, kogo oznacza - użyto nieprzypadkowo. Po udowodnieniu kłamstwa i podaniu składu rządu j.w. do „nacjonalistów” kacap zaliczy np. Batkiwszczynę. Zresztą by się przed tym zabezpieczyć, polscy putinowcy w takie szczegóły nie wnikają i na wszelki wypadek o wszystkich Ukraińcach - w rządzie czy poza rządem - mówią „banderowcy”.
Oczywiście kto co mówi, albo z kim się fotografuje nie musi świadczyć o czymkolwiek. Jednak tworzy pewien klimat, a politycy w państwach demokratycznych to często zakładnicy własnej retoryki. Prawidłowość taka w mniejszym stopniu dotyczy Ukrainy, ale putinowska dezinformacja również w Polsce nawet przecież nie udaje jakiejś analizy.
 
Mariusz Cysewski
 
 
* * *
Zobacz też:
 
 
Kontakt: tel. 511 060 559

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031