Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
294 posty 69 komentarzy

Wolny Czyn

Wolny Czyn - W matriksie "3 RP"...

Strachy na Lachy. Dezinformacja rosyjska w Polsce (4)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dalszy ciąg cyklu poświęconego technikom dezinformacji sowieckiej. Dziś - zarządzanie strachem

 

Narzucony nam nieład (nierząd) medialny ma utrwalać status Polski jako protektoratu rosyjskiego a jego zasadniczy kształt określono zapewne jeszcze w latach 80-tych wraz z pozorami tzw. transformacji. Choć powstanie na Ukrainie stało się okazją do ujawnienia skali penetracji Polski przez sowiecką agenturę wpływu również w mediach, to motywacje wykonawców są różne - jak i ich techniki propagandy i dezinformacji: są i banalnie proste, i wyrafinowane, itd. Techniki te warto potraktować całościowo i analitycznie. Ale to wymaga czasu i dystansu, przez co wiele z nich może nam umknąć. By w miarę skromnych możliwości temu zapobiec, niektóre odnotuję pod wspólnym tytułem cyklu.
Cykl ma charakter wyrywkowy i składa się z notatek na bieżąco. Zagadnienia nie wyczerpie też dlatego, że niżej podpisany jest poza zasięgiem rażenia reżimowej telewizji i tytułów prasowych stręczonych jako miarodajne.
 
* * *
Oto z jakim nagłówkiem i wstępem (tzw. leadem) Onet opisał 21 marca reakcję państw dawnego ZSRR na podbój Krymu przez Rosję. Opis ma skłonić ofiarę do podświadomej – czyli bezkrytycznej, bezmyślnej - akceptacji przeświadczenia, że Związek Sowiecki jest niepokonany. Środkiem do osiągnięcia tego celu perswazyjnego w tym wypadku jest indukcja strachu: łatwiej zastraszyć pokazując kogoś, kto już miał ulec strachowi. Zarządzanie strachem to stały element dezinformacji sowieckiej.  
Form zarządzania strachem jest wiele i tu zdołamy omówić tylko niektóre. W tym wypadku manipulacja znów jest wielopoziomowa. Raz że z artykułu (całość: //wiadomosci.onet.pl/swiat/byle-republiki-zsrr-struchlale-wobec-wcielenia-krymu-do-rosji/3j2k4 ) bynajmniej nie wynika, by państwa te „truchlały”; polecam lekturę całości i porównanie. Skądinąd już sama groteskowa przesada określenia „struchlały” wskazuje raczej na coś przeciwnego. Mówiąc krótko, z artykułu wynika najwyżej, że reakcje były zróżnicowane – i to na ogół bynajmniej nie po myśli Moskwy. Dwa: reakcje dużych i złożonych podmiotów, jak państwa, siłą rzeczy nie podlegają personifikacji, uczłowieczeniu; nikt nie powie, że Polska jest czymś „zachwycona”, lub „zastraszona”, lub „zadziwiona” itp. gdyż tymi słowy określa się ludzi, nie państwa.
Najbardziej groteskowe oszustwo wynika z porównania wstępu-leadu z treścią artykułu:
(a) „Prezydent Gruzji stwierdził, że działania Ukrainy stanowią zagrożenie dla całego ładu światowego”.
(b) „- Wydarzenia na Ukrainie stanowią nie tylko zagrożenie dla stabilności w regionie, lecz również dla całego ładu światowego - oświadczył prezydent Gruzji, byłej republiki ZSRR na Kaukazie, Giorgi Margwelaszwili”.
Działania Ukrainy? Czy wydarzenia na Ukrainie? Różnica zasadnicza; jak widać, bolszewik plącze się w zeznaniach.
Ordynarna konfabulacja i fałszerstwo sprowadza do zera wartość informacyjną całości i po jego wykryciu nie liczymy już, że powie nam coś o opisywanych okolicznościach. Artykuł Onetu pozwala więc wnioskować jedynie o sowieckiej polityce (dez)informacji, a nie o reakcjach państw b. ZSRR.
 
Obrona przed bardzo czasem różnymi twierdzeniami sprowadzającymi się do tezy, że Związek Sowiecki jest niepokonany jest prosta i sprowadza się do prostej negacji. Sowietów nie wolno nie doceniać. Ale to awanturnicze i ludobójcze państwo wielokrotnie biły napadane narody przy nawet dramatycznej dysproporcji sił; np. w wypadku napadu na Finlandię 1939/1940, lub pierwszej wojny czeczeńskiej. Wynik konfrontacji zależy od wielu czynników.
Jednym z nich, zaraz po samej decyzji o stawieniu oporu, jest wola walki, stopień determinacji obrońców. One właśnie są celem ataku propagandy i dezinformacji sowieckiej, również w formie prób zarządzania strachem atakowanych, do czego pierwszym krokiem ma być wpojenie im urojeń o rzekomej sile agresora.
 
Mariusz Cysewski
 
 
Kontakt: tel. 511 060 559
 

KOMENTARZE

  • @autor
    Na otrzeźwienie:

    http://maciejsynak.blogspot.com/p/50-pytan.html


    http://werwolfcompl.blogspot.com/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31