Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
294 posty 69 komentarzy

Wolny Czyn

Wolny Czyn - W matriksie "3 RP"...

Dezinformacja rosyjska w Polsce (3). Insynuacje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

23 marca był dla rosyjskiego Onetu był „dniem sądnym” - narzędziem propagandy była głównie insynuacja przestępstwa

 

W wypadku przeciwników reżimu – dodatnia (tj. insynuacja, że są przestępcami), w wypadku funkcjonariuszy odwrotnie – ujemna. Przyjrzyjmy się trzem takim przykładom.
Jednym z najbardziej wyrazistych przeciwników podbojów państwa rosyjskiego jest Michaił Saakaszwili. Wolny Czyn relacjonował pełne emocji wystąpienie prezydenta Gruzji na wiecu w Kijowie 2 marca[1] gdy zapowiedział, że Gruzini udzielą zbrojnej pomocy Ukrainie w razie napadu Rosji. Wydaje się, że rząd rosyjski za Saakaszwilim nie przepada. I oto układ graficzny notatki Gruzja: były prezydent Saakaszwili wezwany na przesłuchanie.
W treści artykułu (tutaj: //wiadomosci.onet.pl/swiat/gruzja-byly-prezydent-saakaszwili-wezwany-na-przesluchanie/xm9tx ) brak stwierdzenia expressis verbis, że prezydent Gruzji jest winny przestępstw(a). Jednak ogromna większość odbiorców nie czyta treści artykułów, zadowalając się tytułem i akapitem wprowadzającym – a w tym wypadku taką zawierają insynuację. Skutek manipulacji pogłębia wybór zdjęcia. Qui s’excuse, s’accuse – co się wykłada, że kto się tłumaczy, ten się oskarża; z wielu różnych powszechnie dostępnych ujęć prezydenta, a jest człowiekiem wyrazistym i pełnym temperamentu, propagandzista wybrał zdjęcie o charakterze eksplikacyjnym - prezydent Saakaszwili wygląda tu, jakby się z czegoś tłumaczył.
 
Podobna jest manipulacja w artykule o przekształceniu się w partię ukraińskiej organizacji Prawy Sektor („Prawy Sektor został partią”, tutaj: //wiadomosci.onet.pl/swiat/prawy-sektor-zostal-partia/cc17s )
 
Wybór zdjęcia lidera Prawego Sektora, Dmytro Jarosza, znów nie jest przypadkowy. Dostępne są zdjęcia Dmytro Jarosza z krawatem – choć trzeba przyznać, że Prawy Sektor przypuszczalnie sam jest sobie winien, gustując w stylistyce wojskowej; w każdym razie takie właśnie, mundurowe ujęcia dominują w wyszukiwarce grafik Google. W krótkim artykule o przekształceniu Prawego Sektora w partię polityczną za najsłuszniejsze propagandzista uznał takie oto informacje:
12 marca Sąd Rejonowy w Moskwie wydał zaocznie nakaz aresztowania Jarosza. O zastosowanie wobec niego takiego środka zapobiegawczego wystąpił Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który wszczął przeciwko niemu śledztwo, oskarżając go o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji. Wcześniej Komitet Śledczy FR wysłał międzynarodowy list gończy za przywódcą Prawego Sektora.
Prawy Sektor był bardzo aktywny podczas protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości.
W świecie Zachodu preferuje się formy krótkie, szybkie. Tu zauważmy, z jaką bizantyjską lubością propagandysta wylicza pełne nazwy: „Sąd Rejonowy”… „nakaz aresztowania”… „środek zapobiegawczy”… „Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej”… „międzynarodowy list gończy”… - notabene, formy bizantyjskie znane są i Polakom z autopsji i nowomowy narzuconego im obecnie kalekiego państwa. W odróżnieniu od omówionego wcześniej artykułu z insynuacją pod adresem Saakaszwilego, tu próżno szukać jakichkolwiek racji strony przeciwnej, nie mówiąc o komentarzu Jarosza albo Prawego Sektora do doniesień. Nade wszystko jednak, w artykule o nowej partii politycznej próżno szukać informacji o jej programie, statucie itp. – najwyraźniej odbiorca znać ich nie powinien.
 
Trzecia manipulacja jest ujemna, czyli wybielająca opisywaną osobę i dotyczy Siergieja Aksjonowa, mianowanego przywódcą separatystów krymskich (Sergiej Aksjonow – człowiek, który wprowadził Krym do Rosji– sic! – całość tutaj: //wiadomosci.onet.pl/prasa/sergiej-aksjonow-czlowiek-ktory-wprowadzil-krym-do-rosji/7q66r ).
 
Oto jak propagandysta omawia karierę Aksjonowa:
Rzucił karierę wojskową i postanowił zająć się biznesem. Według nie do końca potwierdzonych doniesień dołączył do zorganizowanego syndykatu przestępczego o nazwie Salem, gangu z Symferopola, który jak wspominają miejscowi, kontrolował w mieście wszystko, od lichwy po przemyt papierosów. Dwudziestokilkuletni wówczas Aksjonow miał rzekomostać na czele brygady zajmującej się ściąganiem haraczy.
Ekipa Aksjonowa dementuje te pogłoski, on sam pozwał do sądu swojego dawnego rywala politycznego, Michaiła Bachariewa, który publicznie zarzucił mu przynależność do grupy przestępczej. Aksjonow oskarżył go o zniesławienie i proces wygrał.
Dziś przedstawia się jako uczciwy przedsiębiorca, który wszystkiego dorobił się pracą własnych rąk. W tej opowieści o społecznym aktywiście nic nie wyjaśnia, jakim sposobem w cztery dni ze zwykłego posła stał się najbardziej wpływowym człowiekiem na Krymie. Sam kategorycznie zaprzecza, jakoby zawierał jakieś układy z Moskwą. „Nie przyjmuję od nikogo rozkazów. Nie było obietnic, żądań ani instrukcji. Mieszkańcy Krymu sami zadecydują o przyszłości Krymu” – zapewniał przed referendum.
Aksjonow nie tłumaczy się z zarzutów o udział w mafii; nie musi - robi to dziennikarz, ale i ten stara się uniknąć efektu tłumaczenia i wybiera atak na odbiorcę już na poziomie werbalnym. Spójrzmy: doniesienia potwierdzone nie do końca (czyli prawdziwe w części? W większości?), „miał rzekomo”, ale są to „pogłoski”, bo w rzeczywistości to uczciwy przedsiębiorca etc. i społeczny aktywista etc. oraz wygrał proces przeciw tym, co go nie lubili. Nie był w Moskwie ten proces? A ci co nie lubili jeszcze żyją?
Włoski kryminolog Cesare Lombroso (1835-1909) w pewnym uproszczeniu twierdził, że przestępcę poznać po wyglądzie ;-)) Teorie Lombroso zostały powszechnie potępione. Patrząc na fotografię Aksjonowa nabieram pewności, że Włoch miał rację ;-)) – jeśli mogę sobie pozwolić na wtręt osobisty a złośliwy.
Być może propaganda Sowietów zakłada, że fotografia delikwenta na tle flag nada mu znamiona męża stanu i w ten sposób zniweluje efekt, a być propagandzista nie przewidział, że tylko w Rosji mężowie stanu tak właśnie wyglądać mają i wyglądają. Mówią: co kraj, to obyczaj. Ja eksponowałbym to zdjęcie na każdym kroku, gdyż w rzeczy samej wiele ono wyjaśnia ;-)) Oczywiście nie Aksjonow, a ruscy spadochroniarze wstydząc się mundurów i oznak swego bandyckiego państwa siłą oderwali Krym od Ukrainy, przynajmniej tymczasowo. Gdyby Aksjonowa nie było – Putin bez trudu wynająłby kogoś innego; może nawet bez wyglądu zawodowego mafioso.
W wywodzie Aksjonowa intrygujące są ostatnie trzy zdania:
„Nie przyjmuję od nikogo rozkazów. Nie było obietnic, żądań ani instrukcji. Mieszkańcy Krymu sami zadecydują o przyszłości Krymu” – zapewniał przed referendum.
 Jak wspominałem, Qui s’excuse, s’accuse; kto się tłumaczy, ten się oskarża – a więc można co najmniej przypuszczać, że jest odwrotnie, niż twierdzi Aksjonow. I potwierdzałaby to informacja z jednego z portali ukraińskich, że to od dawna obywatel Rosji, przerzucony na Krym z tym właśnie zadaniem, które widzieliśmy. Wszelako Aksjonow ważny nie jest nawet gdyby nie był gangsterem, tedy nie zapisałem źródła tej informacji; wypada więc prosić, by czytelnik potraktował ją jako mą insynuację pod adresem kacapa.
 
Kilka prostych form obrony przed manipulacją w postaci insynuacji:
- żądamy źródeł informacji – przypisów, łaczy, itd.;
- baczmy na mowę-trawę („miał rzekomo”; „nie do końca potwierdzone”; etc.) zwłaszcza wartościującą już na poziomie werbalnym („pogłoski”, „społeczny aktywista”, „pracą własnych rąk”, etc.) i gdy ją wykryjemy, odczytujemy przekaz odwrotnie względem intencji propagandysty. Niniejszy artykuł również zawiera sformułowania wartościujące na poziomie werbalnym, ale w odróżnieniu od propagandystów Moskwy – nie zamierzam tego ukrywać;
- baczmy, czy opisywana osoba nie zaczyna się tłumaczyć (Aksjonow), albo czy dano jej wybór: tłumaczyć się czy nie (nie dano Jaroszowi). Zwłaszcza w tym drugim wypadku - odczytujemy przekaz odwrotnie względem intencji propagandysty. Uwaga: odczytywanie przekazu odwrotnie często jest zawodne; gdy nawet taki patogen za jaki mam Gazetę Wyborczą twierdzi, że jej nie jest wszystko jedno – to jeszcze nie powód, że tak nie jest. Niestety. Propagandystom łatwo przeciwdziałać obronie przez odwrócenie i czasem widać przekazy konstruowane właśnie tak i po to, by adresat manipulacji odwrócił ich znaczenie - zgodnie z intencją napastnika.
- że kogoś wzywa prokurator albo za kimś wydano list gończy, o niczym jeszcze nie świadczy, a w państwach komunistycznych informacje takie należy odczytywać odwrotnie względem intencji propagandysty. To samo dotyczy „wygrania procesu”, jak w wypadku Aksjonowa. W Polsce też procesy wygrywa Michnik, przegrywa Wyszkowski, itd.;
- językowe dłużyzny i pustosłowia to oznaka pustki, przestrzeni, stepu; śmiejmy się z durniów co myślą, że im dłuższe wypowiedzi, tym ważniejsze osoby. Język ma być jak szabla - znaczyć, wyrażać treści.
 
Mariusz Cysewski
 
Zobacz też:
 
Kontakt: tel. 511 060 559

KOMENTARZE

 • Bardzo dobry, aktualny i pożyteczny dzisiaj wpis
  Manipulacja i propaganda, tyle, że już nie taka nachalna... siermiężna jak za komuny.
  Wykonaniem jej zajmują się doskonale wyszkoleni goście :)
  Istnieje również na poziomie werbalnym. Byłam kilka lat temu na takim szkoleniu, opłaconym przez moją firmę.
  Tam właśnie gościu tłumaczył, jak sprawy nieważne wyolbrzymić i podkreślić, a najbardziej istotne pominąć, wykpić stosownym żartem...słowem poprowadzić najbardziej niewygodną rozmowę w ten sposób aby zawsze wybrnąć z opresji. Doskonale widzę takie zachowania wśród polityków zapraszanych do programów TV. Tam jednak rozmowę prowadzą tej samej jakości dziennikarze, szkoleni przez tych samych fachowców i od nich zależy komu dokopią a komu odpuszczą.
  Facet który prowadził te zajęcia PR, przyparty przez nas do muru, przyznał, że od lat właśnie oni szkolą działaczy PO.
  Fajne co?
 • autor
  Ten tekst to klasyczny pokaz prymitywnej manipulacji. Wybielanie żyda - mordercy Akaszwiliego jest ochydne, podobnie z plakożrcami z ,,prawego sektora", mafią syjonizmu na Ukrainie.
  Proponuję jeszcze wybielić Tymoszenko, Kołomyjskiego, Pińczuka, Chodorkowskiego z ich narodowości żydowskiej i z czerwonej zarazy oraz okradzenia ludzi na łączną kwotę 100 mld$. Takie teksty to nic innego jak sponsoring od ludzi o komunistyczno - żydowskich korzeniach.
 • @Wrzodak Z. 08:35:04
  Spoko, na wybielanie tych piesków syjońskich też przyjdzie czas.
  Trochę cierpliwości...
 • @Astra 08:19:43
  Bardzo pożyteczny ten wpis. Autor całkiem niechcący (ale za to na pasującym mu przykładzie) pokazał jak dominujące media robią wodę z mózgu.
  Widzę, ze czasami się zgadzamy :))
 • @SpiritoLibero 09:04:05
  Pasującym, czy nie, ale tak to działa...
  Doskonale wiesz, że na neonku też fachowcy pisują co?
 • @Astra 09:10:24
  No :) Jeden wczoraj nawet ubył rozczarowany brakiem zrozumienia dla swojej działalności. (panią redaktor na do widzenia "je...ną ciotą" poczęstował :)

  Autor to gwiazda pewnego portalu gdzie manipulacje a przede wszystkim cenzura są na najwyższym poziomie. Dlatego pewnie wie o czym mówi :)
 • @SpiritoLibero 09:28:33
  Panią redaktor ciotą? musi zdenerwowany był... ale fakt, po chamsku...
  na do widzenia się zachował.
  Znam natomiast speca, który pewnej blogerce wypalił, że zachowauje się jak dziwka, nooo ale to autorytet od cywilizacji , też gwiazda pewnego portalu i na pewno nie "ubędzie" :))))
 • Pięknie towarzyszu WC
  Teraz bym poprosił taki sam artykulik o gazetce zwanej "polską", "niezależnej" od rozumu i polecanych tu naszych Targalskiego blogach. tam by było czym się popisać.
  Czuwaj!
 • @Warlord 09:54:35
  To skrobnij coś Griszeńka o "Konsomolskoj Prawdie" jakiś wywiadzik z redaktorem naczelnym, kolegą zresztą :)))))
 • @Astra 09:45:08
  Aj tam, sądziłem, ze sprawa została już wyjaśniona i jeśli dobrze pamiętam to było trochę inaczej. Ale pewnie nie jestem obiektywny. Ja zawsze staję w obronie czci niewieściej :)

  (ja tam nawet bym zrozumiał tę "je...ą" ale żeby zaraz "ciota"...:)
 • @Astra 10:01:31
  Czepiasz sie Astro... O "komsomolcach" napisał już autor bloga.
  Teraz należałoby pociągnąć wątek i napisać o duecie Michnik/Sakiewicz.
  No chyba, że uważasz ich za krynicę mądrości :)))

  Ale tutaj trzeba by chyba zamówić wnikliwą analizę u największego aŁtoryteta w temacie "spisków i manipulacji blogerskich", niejakiego d.zgdyni :) Coś opadły mu ostatnio skrzydełka... Wszystko już "zdemaskował"? :D)))))))))
 • @SpiritoLibero 10:06:11
  Nic nie było inaczej, nie kombinuj..
  Przeprowadzał analizę zachowań wszystkich onanistów, no i tak mu wyszło w ocenie mnie .. hehe

  //sądziłem, ze sprawa została już wyjaśniona//

  Niby jak? może mam przedstawić swoje źródła dochodu? :)))))))

  Z tą Twoją obroną czci niewieściej,to coś nie teges skoro piszesz:

  //ja tam nawet bym zrozumiał tę "je...ą" ale żeby zaraz "ciota"...:)//

  Koleżanka z redakcji nie za fajnych ma kolegów :((
 • @Astra 10:18:58
  Uwielbiam taką Astrę! Bojową, nieugiętą, ironiczną. No prawdziwie słowiańską :)))

  //Koleżanka z redakcji nie za fajnych ma kolegów :(( //

  Trudno mi oceniać... Tam ciągle coś się zmienia a ja nie śledzę spraw personalnych :))
 • @SpiritoLibero 10:13:12
  A co Ty go tak bronisz? Twierdzę, że Warlord jest ekspertem od ruskiej prasy... na bank!
  Chcesz zamówić analizę od Jazdgyni, to zamawiaj, pytanie czy byś w ogóle wziął ją pod uwagę. Nie wysilaj sie na złośliwość, bo to zawsze wraca... Twoim ulubionym bumerangiem :))))
 • @SpiritoLibero 10:24:42
  No i musiałeś mnie wkurzyć tą "prawdziwe słowiańską"! ?
 • @Astra 10:24:42
  E tam... taki bumerang to jak mały komar, nawet za głośno nie brzęczy.

  A co to znaczy "ekspert od ruskiej prasy"? Ja np. czytam dużo amerykańskiej, angielskiej, hiszpańskiej i włoskiej prasy. Czy też jestem "ekspertem"? (izraelską przestałem czytać bo starczy mi rendżer na neonie :)

  //to zamawiaj, pytanie czy byś w ogóle wziął ją pod uwagę.//

  Pewnie, że bym wziął! Zawsze bardzo uważnie czytam takie teksty, zawsze między wierszami można znaleźć coś interesującego.
  Jak czytam kilku dobrych blogerów na neonie to wiele nowego się nie dowiaduję bo sam te sprawy śledzę dość uważnie. Ale zobaczyć jakie aberracje próbują przemycić różnej maści "analitycy" to dopiero jest przygoda! :))
 • @Astra 10:27:30
  Wkurzyć?... To niechcący było :( ale przecież każdy rasowy rasowy Polak należy do grupy Słowian (zachodnich). No przecież nie jest germanem...
 • @Astra 10:24:42
  //Twoim ulubionym bumerangiem :)))) //

  Nie podobała ci się moja notka o bumerangu?... szkoda :(
 • @SpiritoLibero 10:38:57
  Co mi znowu wmawiasz? coś o notce pisałam?
  Wiesz co? myślę, że też stosujesz reguły PR :(

  //Ale zobaczyć jakie aberracje próbują przemycić różnej maści "analitycy" to dopiero jest przygoda! :))//

  Prawda, że fascynujące, zwłaszcza te pochwały Stalina, Putina i nieustające ataki na Kościół, przygoda jak diabli.. (ale mi się celnie wstrzeliło z tym diabłem :)))

  Doskonale wiem, że należymy do grupy Słowian, chociaż mamy jednak różne kody genetyczne... ale ci powtarzam, że nie czuję z większością tych nacji słowiańskich żadnej wspólnoty, więc nie denerwuj mnie ciągłym podkreślaniem tego !
 • @Astra 10:48:40
  A co Ty taka nastroszona dzisiaj ? :))
  Dobrze, o Słowianach nic więcej. (bo jak sie okaże, że jestem potomkiem Tatarów oblegających Legnicę to dopiero będą jaja...:)

  Ktoś chwali tutaj Stalina? No to prawdziwa aberracja... Ja tam Putina ani nie chwalę ani nie ganię. Jeszcze nic złego mi nie zrobił. Wolę skupić się na tych, którzy rzeczywiście szkodzą Polsce - okradają, niewolą i ogłupiają. W tym oczywiście także mam na myśli ruskich agentów. Wszystkich do wora.

  A cio to "reguły PR"?
 • @SpiritoLibero 11:02:01
  //A co Ty taka nastroszona dzisiaj ? :))//

  Bo mnie nastroszyłeś tą "prawdziwie słowiańską"
  Zaraz mi się przypomniały te wojtasowe pomysły o cywilizacji słowiańskiej, gdzie oczywiście "wiodącą rolę" obejmą ruskie.
  Przypomniały mi się wizje Dugina, chore i wstrętne...
  Putin to bandyta, to że Tobie nic nie zrobił nie zmienia tego faktu... no ale faktycznie nie zauważyłam żebyś go chwalił, przynajmniej na razie :))

  //W tym oczywiście także mam na myśli ruskich agentów. Wszystkich do wora.//

  No widzisz jak to fajnie zgadzać się czasami :))

  //A cio to "reguły PR"?//

  Żarciki ci się trzymają?
 • @Astra 11:26:00
  //wojtasowe pomysły o cywilizacji słowiańskiej, gdzie oczywiście "wiodącą rolę" obejmą ruskie.//

  dlaczego piszesz nieprawdę?... Pan Wojtas nigdy nie przyznał Rosjanom żadnej roli w swoich rozważaniach o CP. Akurat ja o tym doskonale wiem powtarzając takie głupoty wpisujesz się w kampanie oszczerstw różnych mendzi usługowych. Albo rozmawiamy na podstawie faktów albo brzydkich insynuacji. potrafisz wskazać choć jeden fragment na potwierdzenie tego co napisałaś? (a podobno nic z jego notek nie czytałaś...)
  inna sprawa to fakt, ze pan Wojtas jako człowiek rozsądny nie uległ jeszcze głupkowatej psychozie nagonek rusofobicznych, które obecnie lansowane są przez "polskie i patriotyczne media" (co za syf...)
  Ja też nie ulegam i jestem z tego dumny. bo trzeba używać swojego mózgu a nie jakichś parchów medialnych udających Polaków.
 • @SpiritoLibero 11:42:23
  No teraz to Ty się nastroszyłeś.
  Nigdy nie piszę nieprawdy, jeśli tak napisałam to znaczy, że coś utkwiło mi głęboko w pamięci i zniechęciło do tego "pomysłu".
  Naszukałam sie, ale znalazłam ten fragment:

  //I jeszcze jedno. Piszę i używam określenia Cywilizacja Polska. To z racji tego, że w Narodzie Polskim zachowało się najwięcej cech cywilizacyjnych Porządku Zgodności.

  W Polsce i z Polski powinien, i ma szansę na sukces, pojawić się impuls zmian. Jednak Polska jest zbyt mała i ma zbyt mały potencjał na podołanie temu dziełu.

  Zapoczątkowując – należy liczyć na współpracę z sąsiadami. Przede wszystkim z tymi narodami, które żyły w strefie oddziaływania Rzeczpospolitej – głównie narodów słowiańskich (ale też Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia).

  W tych krajach winny powstać mutacje cywilizacyjne. Jednak dopiero, gdy takie odmienności cywilizacji Porządku Zgodności powstaną na Ukrainie i w Rosji – będzie można mówić o powstaniu odrębności cywilizacyjnej w pełnym słowa tego znaczeniu.

  Bliższa byłaby nazwa Cywilizacja Słowiańska.//

  Nie Polska Cywilizacja, ale Słowiańska i to wtedy gdy powstaną te "mutacje" w Rosji. To jak myślisz, kto będzie liderem tej cywilizacji?

  To nie jest żadna głupkowata nagonka rusofobiczna, ale pomysł z którym ja się nie utożsamię nigdy.
  Ty możesz, Twoja sprawa, ale mój mózg mimo, że w letargu na takie durne pomysły nigdy się nie zgodzi...
 • @Astra 12:17:28
  Tutaj link, bo skoro zarzucasz mi, że kłamię...

  http://cygnus.neon24.pl/post/95347,cywilizacja-polska
 • @Astra 12:17:28
  No i co? To ma być potwierdzenie na to co napisałaś?
  Zacytowałaś fragment a resztę sama dośpiewałaś :))
  Wiesz jak to sie fachowo nazywa ? Manipulacja.
  No tak to ja nie lubię dyskutować.
 • @Astra 12:19:03
  Je te sprawy znam na wylot więc wiem kiedy ktoś próbuje zmanipulować.

  Ale Ty podobno takich "głupot" nigdy nie czytałaś... :D)))))))))))))
  (rozumiem, to oficjalna wersja. Siedzisz po ciemku, żeby nikt nie widział i czytasz z wypiekami na twarzy :)))
 • @SpiritoLibero 13:11:48
  Manipulacja? ja stosuję manipulację?
  Najpierw piszesz:
  // Pan Wojtas nigdy nie przyznał Rosjanom żadnej roli w swoich rozważaniach o CP. //
  Potem ja go cytuję:
  //Jednak dopiero, gdy takie odmienności cywilizacji Porządku Zgodności powstaną na Ukrainie i w Rosji – będzie można mówić o powstaniu odrębności cywilizacyjnej w pełnym słowa tego znaczeniu.

  Bliższa byłaby nazwa Cywilizacja Słowiańska.//

  A potem Ty stwierdzasz:
  //No i co? To ma być potwierdzenie na to co napisałaś?//

  Noo to ciekawe kto tutaj manipuluje:)
 • @SpiritoLibero 13:15:01
  Nie wysilaj się spirito.
  Ten fragment pochodzi z ubiegłego roku i tak jak napisałam, utkwilo mi to w pamięci i zniechęciło do tego "pomysłu".
  Nie czytam... to co przeczytałam wystarczyło mi.

  //Siedzisz po ciemku, żeby nikt nie widział i czytasz z wypiekami na twarzy :)))//

  Po ciemku Wojtasa czytam? po ciemku? wiesz co? już nie będę tego wątku kontynuować, bo nie chcę być źle zrozumiana :))))))))))))))
 • @Astra 13:24:26
  Sama się nie wysilaj :)
  Złapałem cię na manipulacji.
  W taki sposób mogę np. wziąć kawałek twojej notki, powiedzieć co "z pewnością" miałaś dalej na myśli i sprzedać to jako twoje. I oczywiście głośno wyrazić oburzenie.
  Proste, prawda?
 • @SpiritoLibero 13:41:54
  PS.
  A potem to moje "oburzenie" podchwycą inni i będą powtarzać (oczywiście z przekonaniem!) że Astra wygaduje TAKIE bezeceństwa.
  I w ten sposób powstają tzw. "fakty medialne".
  (o takich sztuczkach uczą już na pierwszym roku prawa, wiesz? :)
 • @SpiritoLibero 13:46:26
  //(o takich sztuczkach uczą już na pierwszym roku prawa, wiesz? :)//

  Nie wiem:) ja z wykształcenia ekonomistką jestem :) ale jak czytam tutaj pomysły na finanse inżynierów i lekarzy... to mnie osłabiają :))
  Słuchaj.. ja wiem, że za swojego guru, to Ty w ogień pójdziesz :)))
  ale ja trzymam się z daleka od takich pomysłów.
  Doskonale wiesz, że nie dokonałam żadnej manipulacji, za to Ty nazwałeś mnie kłamcą :( i to mi się zdecydowanie nie podoba. Mógłbyś bronić tych pomysłów, ale nie w ten sposób :(
 • @Astra 13:55:12
  Nie nazwałem "kłamcą". Powiedziałem, że 'napisałaś nieprawdę". Kłamca pisze coś z całą świadomością, że kłamie. "Nieprawdę" można napisać w dobrej wierze.

  //a wiem, że za swojego guru, to Ty w ogień pójdziesz :))) //

  Zdanie fałszywe (w rozumieniu logiki, żebyś znowu się nie czepiała).
  Znowu uległaś manipulacji. Jak już jesteś taka dobra w cytowaniu to proszę o jakiś peanik mojego autorstwa :)
  Tylko podkreślenie, że jest to bardzo ważna i wartościowa idea nie bierz od razu za "pójście w ogień za guru" :)
 • @SpiritoLibero 14:02:40
  Wcale nie jestem dobra w cytowaniu... i co? mam znów pół godziny spędzić na czytaniu, teraz dla odmiany Twoich komentów, a Ty mi potem oznajmisz, że nic takiego nie powiedziałeś, tylko ja źle rozumiem...

  //Zdanie fałszywe (w rozumieniu logiki, żebyś znowu się nie czepiała).//

  Ale Ty podobno miałeś problemy z zaliczeniem logiki :))))))))))))
  to co? zaliczyłeś w końcu?
 • @Astra 13:55:12
  Ale skoro chcesz bardzo chcesz to mogę tutaj taki peanik mały stworzyć.
  Kierowany takze do ciebie bo wzięłaś swego czasu bardzo niechlubny udział w ataku na pana Wojtasa.
  To jeden z niewielu obecnych tutaj ludzi myślących. Po polsku myślacych. A jedyna jego "przewiną" jest fakt, ze stara sie poskładać z powrotem do kupy to co z polskiego ducha i naszych świetnych rozwiązań z przeszłości zrobili zaborcy, żydzi, masoni, bolszewicy a nawet kościół.(kolejność przypadkowa)
  Myślenie po polsku jest (nie tylko tutaj) passe. Pod jego notkami nie zauważyłem ŻADNEJ merytorycznej polemiki. Za ciency jesteście? To już lepiej milczeć niż robić za użytecznych idiotów dla anty-polaków.
 • @Astra 14:09:27
  Oczywiście, że zaliczyłem. I paradoksalnie powtórkowy egzamin wyszedł mi tylko na dobre, wiedzę pogłębiłem. Zresztą teraz też często zaglądam do tego podręcznika (prof. Ziembiński - Logika praktyczna). Polecam.
 • @SpiritoLibero 14:12:38
  Nnno to peanik masz zaliczony :)

  //Za ciency jesteście? To już lepiej milczeć niż robić za użytecznych idiotów dla anty-polaków//

  Teraz to pojechałeś... ja jestem pojedyńcza, w dyskusję się nie wdaję, bo nawet nie wdawając się w nią zostałam przez Twojego guru skatalogowana jako dziwka... idiotką też nie jestem... i znam wielu ludzi myślących po polsku, którym ten gość do pięt nie dorasta !
 • @Astra 14:09:27
  //czytaniu, teraz dla odmiany Twoich komentów//

  Nie naczytałabyś się za dużo bo ja nie komentowałem :)))))))))
 • @Astra 14:17:50
  Nie dorasta? A komu? Wymień kilku :)

  Jesteś zwykle 'pojedyncza' i to się bardzo chwali ale w tamtej sytuacji piałaś w jednym chórze z cieniasami a jak sie okazuje nie znasz treści tych notek...
 • @SpiritoLibero 14:23:16
  Nno co? jakiś egzamin mi robisz?
  To mówisz, że piałam w jednym chórze z cieniasami?
  Ale Ty i Wojtas to ci dobrzy Polacy, a reszta onanistów to cieniasy?
  To jest podejście członak chyba jakiejś sekty, bo inaczej tego nie potrafię odebrać :(
  Powiem ci, takimi ludźmi, których myśli do mnie trafiają są na pewno np. profesor Legutko, przede wszystkim nasz papież.
  Natomiast osobiście nigdy nie zapomnę mojego profesora historii w ogólniaku (mimo, że był przedwojennym prawdziwym profesorem nie mógł na uczelniach wykładać)
  Był surowym belfrem, fakt, że miałam u niego piątkę był chyba czymś wyjątkowym. Kiedy wykładał starożytność, po prostu przenosiliśmy się w tamte czasy jak na najlepszym filmie... a kiedy doszedł do wybuchu ruskiej rewolucji, oznajmił nam, że mamy sobie przeczytać, bo on tego uczył nie będzie i pytac z tego też. Potrafił wtedy powiedzieć nam młodym o Katyniu... spotykałam go często przez długie lata potem. wilele się od tego człowieka nauczyłam, właśnie zwykłej odwagi i przyzwoitości. Nazywał się R. Pawałowski, ale o tym profesorze raczej nie przeczytasz nigdzie ....
 • @Astra 14:43:19
  To dobrze, ze trafiali sie uczciwi nauczyciele. Ja wielu rzeczy musiałem uczyć sie sam ale takie to były czasy. Z drugiej jednak strony obecne niewiele sie zmieniły. Także teraz 'reglamentuje" sie wiedzę historyczna tak jak pasuje aktualnie panującej sitwie.
  Papież myślący bardziej po polsku? No żartujesz sobie? On myślał przede wszystkim po kościelnemu. Nam, Polakom, mógł wiele ciekawych rzeczy powiedzieć a nie powiedział. Nie wiedział, że cały KOR to fikcja i anty-polska robota? Nie wiedział, ze unia to syf, gender, eutanazja i pedalstwo? Miał zasługi ale nie przesadzajmy. Wiem, wiem, teraz skoczysz na mnie za bluźnierstwa :) Ale nikt z ludzi nie jest doskonały. Papież też.

  //...a reszta onanistów to cieniasy?//
  Cieniasy to nie ci, którzy się z czymś nie zgadzają tylko ci co potrafią jedynie krytykować bez żadnej argumentacji. I nawet nie treść ale osobę, która ma "czelność" myśleć inaczej niż telewizory tłuką do głów. I to ich można zaliczyć do sekty. Sekty "użytecznych".
 • @SpiritoLibero 14:57:47
  Nie będę skakać na ciebie :))) ale Jan Paweł II myślał po polsku zapewniam cię i nie zgadzam się z obarczaniem go za KOR, to żałosne i niesprawiedliwe.

  http://www.youtube.com/watch?v=yswP2nv4I2c
 • @Astra 15:21:49
  Wiem, ze to nie On organizował KOR. Ale miał dostęp do wielu informacji zastrzeżonych, którymi się nie podzielił. To jest niestety fakt i bardzo mi z tego powodu przykro bo byłem swego czasu jego największym fanem.
 • @SpiritoLibero 15:52:07
  Jaki fakt? bezpodstawne oskarżenia w stylu niebieskiego cwaniaczka...
  Ech Ty fanie największy... ja widziałam Jego mistycyzm, bliskość Boga.... i Go pokochałam i to jest ta różnica...
 • @Astra 16:03:59
  Był wielkim kapłanem i człowiekiem Kościoła. Polski lepiej w to nie mieszajmy.
 • @SpiritoLibero 16:12:41
  Był wielkim Polakiem Papieżem. Cały świat tak o nim mówił... a Ty teraz piszesz, że Polski w to nie mieszajmy?
  27 kwietnia na całym świecie będą o tym przypominać....
 • @Astra 16:30:57
  Będą. Bo pochodził z Polski. Tak jak papież Franciszek pochodzi z Argentyny. A czy ja muszę pisać jak "cały świat"?
 • @SpiritoLibero 18:52:08
  Nie musisz :))
  Ja też nie muszę myśleć jak spirito chyba, co?
  Wiem o co ci chodzi, że niby tylko z Polski pochodził....
  Kłócić się z Tobą nie będę, myśl jak uważasz, chociaż wiem że się mylisz... Chciałabym żeby choć 5% będących dzisiaj u koryta, miał chociaż 5% tej jego ogromnej miłości do nas... nas Polaków.
  Poza tym nie osądzam... żebyśmy sie dobrze zrozumieli, ale czy jako katolik wierzysz "w świętych obcowanie"?
  To się stanie już za mieisąc...
 • @Astra 19:18:11
  Chodzi mi o to, że od tej chwili będziemy mogli prosić go ... tam gdzie jest, o wstawiennictwo za pomyślność Narodu, dzisiaj zwłaszcza to bezcenne, nno o to mi chodziło :)))
 • @Astra 19:18:11
  Też bym chciał ale nie 5 a 95%! Tam teraz są sami geszefciarze (w opozycji też - żeby było jasne).

  Z tymi "świętymi" to wciągasz mnie trochę na pole minowe :)) Jak nie odpowiem to może być źle. Tak naucza Kościół ale jak się pomyśli, że są święci (ogłoszeni przecież LUDZKĄ decyzją) którzy nie zasługują czasami na towarzystwo przyzwoitych ludzi to nachodzą mnie wątpliwości. Tak jak mówiłem - ludzie są omylni.
 • @SpiritoLibero 19:35:37
  Geszewciarze są wszędzie, tutaj też :)
  Nie chcę cię wciągać na pole minowe, naprawdę ... sama odbieram swoją wiarę, jako bardzo osobistą relację z Bogiem, nie lubię i nie czuję potrzeby mądrować się na temat dogmatów...
  Ale ja, o ile do tej pory nigdy tego nie robiłam, już pod koniec kwietnia zacznę prosić o Jego wstawiennictwo... sam wiesz, że ciekawie nie jest..
  Więc tak sobie pomyślałam, że w Twoim wypadku... to... skoro taki krytyczny jesteś, że to tylko kapłan i człowiek Kościoła, to już w ogóle nici z takiej modlitwy :))))))
 • @Astra 19:49:12
  A od kiedy Ty zwracasz uwagę na moje zdanie? :))
  Ja też postrzegam wiarę jako osobistą relację z Bogiem. Napisałem kiedyś takie szczere, osobiste wyznanie wiary. Zostałem wyszydzony.
  Przez katolików.
 • @SpiritoLibero 20:07:42
  //A od kiedy Ty zwracasz uwagę na moje zdanie? :))//

  Zawsze zwracam :)) co nie znaczy, że się z nim zgadzam.
  To mówisz, że zostałeś wyszydzony?
  Dlatego właśnie i piszę to jak najbardziej poważnie, że nie lubię i nie czuję potrzeby pisać na te tematy.
  Ale to Ty zacząłeś krytykę JPII, kiedy napisałam, że jest dla mnie autorytetem a że niedługo zostanie kanonizowany, to trochę mnie zainteresowało Twoje zdanie na ten temat..
  Ale w porządku nie odpowiadaj :) nie było rozmowy...
  Jeszcze mnie posądzisz, że też chce z ciebie szydzić :)))
  Ty mnie tutaj dzisiaj już o tyle strasznych rzeczy posądziłeś, to nie chce jeszcze dodatkowo sobie nagrzebać u czołowego blogera :))))))
 • @Astra 20:31:25
  Ja "straszne rzeczy" napisałem? Ejże... a może masz coś na sumieniu i jakieś zwidy cie prześladują? :))

  (co do wyszydzania to muszę sprawdzić, czy Ty też nie brałaś udziału w tej "dyskusji"... Ale to kiedy indziej bo dziś mi się nie chce :)

  Nie migam sie od odpowiedzi na zadane pytanie, tylko widzisz... To temat dość drażliwy a obawiam się, że będzie jeszcze gorzej. Z okazji kanonizacji będzie z pewnością dużo tekstów hagiograficznych, które siłą rzeczy wywołają polemikę. Więc będzie się działo...
  A ja nie mam zamiaru w tym uczestniczyć. Zamiast wypowiadać się na temat świętych wole mieć trochę "świętego" spokoju :)))

  //u czołowego blogera :)))))) //
  No teraz to poleciałaś po bandzie... :(
  (a może jakiś dil chcesz zrobić? Może areopag załatwić? Nic z tego... nie potrafię, niestety.... :)))))))))))))))
 • @SpiritoLibero 21:45:30
  //co do wyszydzania to muszę sprawdzić, czy Ty też nie brałaś udziału w tej "dyskusji"... Ale to kiedy indziej bo dziś mi się nie chce :) //

  Nie sądzę... ale sprawdzaj sobie.
  No jasne żadnych strasznych rzeczy nie napisałeś, a skąd! tylko takie drobnostki że: jestem cienka.. mówię nieprawdę, manipuluję i ulegam manipulacji :))
  Dil.. to ja taki z Tobą mam, że hej..aż mi d... na innych portalach obrabiają, nno mówię ci same korzyści :))))
  A na okoliczność, że chyba i Rosja i USA zrobią nmam zdaje się koło pióra, ja w każdym razie poproszę Go o ochronę...
  I to by było na tyle :))))
 • @Astra 22:23:21
  Obrabiają Ci? Z mojego powodu?... To niecnoty :))
  Ale nie przejmuj sie, ludzie nie idący w stadzie baranów zawsze mają pod górkę.
  Za mnie też się pomódl, tak na wszelki wypadek nie zawadzi :)

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31